2013 m. gegužės 13 d., pirmadienis

Borjomi once more

Vieną gražią dieną maisto tinklaraštininkai vėl susirinko išgerti Borjomi'o ir vėl gruzinų restorane, tačiau kitame - Tiflisi Dukani. 
Ne vien tik Borjomio, bet pirmąkart paragavau čačos - ir man patiko. Labai panašu į grapą, bet šiaip skonis švelnus. 

Tačiau aš apie Borjomi. Vienok po pernykščio susitikimo, gavusi dovanų visą paką Borjomio ir šeimynai visai į jį nepretenduojant, aš sau gurkšnojau. Į pabaigą jis man pradėjo patikti ir dabar visai mielai atsigeriu. Tik norėčiau, kad būtų negazuotas :). O šiaip, kadangi mano rūgštingumas yra per didelis, tai Borjomi man pats tas - jis šarminis ir mažina rūgštingumą. 

Taigi užsigerdami Borjomi, ragavome įvairius gruziniškus patiekalus. Man labai patiko špinatų rutuliukai bei baklažanų suktinukai. Deja originalaus pavadinimo nepamenu - reikės google'inti ir ieškoti recepto, that's for sure.Vėliau virtuvės šefas demonstravo mėsos ruošimo subtilybes ir skanavome ją iškeptą.
Tą pačią paruoštą mėsytę virtuvės šefas panaudojo ir Chačapuri įdarui. Pasirodo Chačapuri būna ir mėsiški, tai būdinga vienam kalnų regionui, iš kurio, sako, juokiasi - matyt, kaip mes juokiamės iš kokių čiukčių. Ir kepamas šis blynas specialioje keptuvėje krosnyje.Dar skanavome troškinio, šašlykų ir tų suktinukų, kurių nekeptų nuotraukas matėte aukščiau.


Ir dovanų gavome gruziniškų prieskonių mėsai.


Dėkoju už priėmimą restorano vadovui ir šefui.O čia 10 įdomių faktų apie „Borjomi“

1. Pirmasis J. Gagarino prašymas žemėje – stiklinė „Borjomi“
Įdomu kokie pirmieji poreikiai užvaldo kosmonautus, pasiekus žemę? Turbūt kiekvienam skirtingi, bet pirmojo į kosmosą pakilusio žmogaus prašymas tapo įsimintinu komplimentu „Borjomi“. Po pirmojo skrydžio į kosmosą į žemę grįžęs kosmonautas Jurijus Gagarinas pirmiausiai ko paprašė, tai atsigerti „Borjomi“ mineralinio vandens. Būtent tokį kosmonauto prašymą prisimena profesorius V. Volovičius, kuris buvo atsakingas už šios operacijos medicininį aprūpinimą.

2. Patikrintas receptas nuo pagirių
Kiekvienas galėtų pateikti savo receptą nuo pagirių. Vieniems jėgas atgauti padeda stiklinė kefyro, kitiems – įvairios sriubos ir pan. Tačiau, ar žinote, kad charizmatiškoji rusų kino žvaigždė Vladimiras Vysockis, kai nevartojo alkoholio, gėrė „Borjomi“.

3. Vienintelė gruziniška spalva pasaulyje
Pasirodo, pasaulis tas pačias spalvas suvokia visiškai skirtingai. Pavyzdžiui, balta mums simbolizuoja tyrumą, nekaltumą, tačiau Indijoje šią prasmę perteikia tik raudona, o Kinijoje balta iš viso yra gedulo spalva. Dar daugiau, nors pasaulis vienbalsiai žalią sieja su natūralumu ir gyvybe, tačiau japonams ji yra tiesiog modernumo simbolis, o Indonezijoje netgi draudžiama spalva. Atrodytų, jog siekiant išlaikyti vienintelę norimą spalvos prasmę, lieka tik sukurti naują. Būtent taip padarė gruzinai, kurie turi unikalios „Georgian green“ („Gruziniška žalia“) spalvos patentą. Įdomu, kaip ji atrodo? Žvilgtelkite į stiklinį „Borjomi“ buteliuką.

4. A. Tarkovskio „ateities“ mineralinis vanduo
Vieno garsiausių rusų režisieriaus Andrejaus Tarkovskio fantastinės dramos „Soliaris“, filmavimo aikštelėje kilo žymusis ginčas dėl „ateities“ mineralinio vandens. Veiksmas vyksta tolimoje ateityje, tad filmuojant konferencijos sceną, kūrybinė grupė pasiūlė taip išdėstyti ant stalų stovinčius „Borjomi“ butelius, kad į kadrą nepatektų jų etiketės. Tačiau A. Tarkovskis buvo neperkalbamas ir užsispyrė palikti „Borjomi“ taip, kad etiketės būtų matomos. Esminis režisieriaus sprendimo argumentas – šis mineralinis vanduo bus lygiai taip pat geriamas ir tolimiausioje ateityje.

5. Geizeriai ir mineralinis vanduo: ką bendro jie turi?
Įspūdingi vandens stulpai, prasiveržiantys iš gelmių į orą yra fenomenalus ir susižavėjimą keliantis reiškinys. Sakysite, ką bendro visa tai turi su geriamuoju vandeniu? Kaip ir geizeriai, „Borjomi“ į žemės paviršių išsiveržia pats, tačiau dėka skirtingų veiksnių. Giliai žemėje veikiamas aukšto slėgio bei temperatūros, kur natūraliai prisisotina mineralinių medžiagų ir gamtinės angliarūgštės, jis savaime kyla į žemės paviršių. Dar daugiau, „Borjomi“ išsiveržia šiltas, tik skirtingai nei karštųjų geizerių, šio mineralinio vandens temperatūra yra 38C-41C.
  
6. Elnio atrasti šaltiniai
„Borjomi“ šaltiniai buvo atrasti atsitiktinumo dėka. Pasakojama, kad medžioklės metu, buvo pašautas jaunas elnias. Vejantis jį, kareiviai staiga sustojo apstulbinti neįtikėtino reginio: elnias įšoko į vandens šaltinį ir kitame krante iš jo iššoko sveikutėlis. Stebuklingo įvykio apakinti kariai suskubo papasakoti apie reginį savo vadui. Nuo to laiko, žinia apie gydomuosius šaltinius ėmė sparčiai sklisti, o elnias tapo Gruzijos kalnuose trykštančio vandens švaros ir gydymo simboliu. Elnio siluetas iki šiol puošia „Borjomi“ mineralinio vandens buteliuką.

7. Pirmasis mineralinio vandens etalonas
Prisiminimai apie deficitinės sovietmečio prekės ir kilometrinės eilės prie parduotuvių dabar sukelia šypseną. Tais laikais, kaip ir bananai ar geresnis konjakas, viena geidžiamiausių deficitinių prekių buvo ir „Borjomi“. Ne be reikalo itin vertintas ir išimtinai „per pažintis“ gaunamas mineralinis vanduo tapo mineralinio vandens etalonu Sovietų Sąjungoje. Ruošiant pirmuosius šalies reglamentus mineraliniam vandeniui, jie buvo parengti remiantis „Borjomi“, kaip vieninteliu pavyzdžiu kokybei.

8. Moterys naudoja „Borjomi“ ne tik troškuliui malšinti
Mineralinis vanduo gali būti naudojamas ne tik troškuliui malšinti, bet ir natūralioms grožio procedūroms atlikti. „Borjomi“ mineralinis vanduo nuo seniausių laikų daugelyje SPA centrų naudojamas įvairioms mineralinių vonių bei veido odos priežiūros procedūroms. Paprastas ir natūralus būdas puoselėti grožį išliko populiarus moterų tarpe ir iki šiol.

9. Krizė, padėjusi atrasti Europą
Siekdama didinti politinį spaudimą Gruzijai, 2006 m. Rusija panaudojo ir ekonominį – paskelbė embargą gruziniškiems vynams ir vandeniui. Skaudžiausiai tai turėjo atsiliepti „Borjomi“, kuris į Rusiją eksportavo apie 65 proc. produkcijos. Paradoksalu, tačiau embargo metu šio mineralinio vandens vartojimas kaip tik padidėjo Europoje, ypač, Baltijos šalyse. Atsižvelgiant į tai, „Borjomi“ gamintojai persiorientavo į Vakarų rinką ir Lietuvoje įkūrė pirmąją Europoje „Borjomi“ atstovybę – „IDS Borjomi Europe“. Šių metų balandį „Borjomi“ grįžo į Rusijos rinką.

10. 123 metus nekintantis vanduo
Ar žinote, kad esminės gero mineralinio vandens savybės yra nekintanti kokybė ir skonis, nepriklausomai nuo to, kokiais kiekiais ir kiek laiko jis yra gaminamas? Nors „Borjomi“ mineraliniam vandeniui šiemet sukanka 123 metai, tačiau reguliariai atliekamais tyrimais įrodyta, kad per tiek laiko jis išlaikė visas savo savybės, tad dabartinis „Borjomi“ mineralinis vanduo yra identiškas vandeniui, kuris pirmą kartą gamykloje išpilstytas XIX a. pabaigoje.

2 komentarai:

Julė rašė...

Ieškojau rutuliukų receptų, nes ir mane sužavėjo. Gal šitokie?

bea rašė...

Panašu, kad taip :) Ačiū, Jule