2012 m. rugsėjo 2 d., sekmadienis

Noriu į Gruziją: šašlykas su Tkemali padažu

Su kuo man asocijuojasi Gruzija? Neee, aš joje dar nebuvau, bet labai norėčiau nuvykti ir sužinoti, ar mano nuomonė teisinga. Todėl dalyvauju Borjomi konkurse : "Su „Borjomi“ keliauk į svetingiausią lietuviams šalį – Gruziją!"

Tad mano galvoje Gruzija yra tokia:
  • linksmi, energingi, temperamentingi ir ypatingai svetingi žmonės
  • karšti tamsiaplaukiai (stipriai -plaukiai) vyrai - labai dėmesingi, aistringi, emocingi, ech...
  • žmonės, išskirtinai mylintys lietuvius (Lietuvoje pasakojamos vos ne legendos apie lietuvių ir gruzinų bičiulystę ir meilę, be to, pažiūrėkim, kas gi daugiausiai balsuoja už mus Eurovizijoje. Iš tiesų, gruzinai ir lietuviai turi kažkokio bendrumo, kažkokią dvasinę vidinę tarpusavio simpatiją, kurią pastebėjo jau seniai daugelis žmonių - dar nuo sovietmečio laikų. Gruzija - tai šalis, kuri sušildo širdį. )
  • stiprūs šeimyniniai saitai, šiltas bendravimas, ilgos skanios vakarienės šeimos rate su dainomis, šokiais
  • dar pridėkime šiek tiek išdidumo, ypatingo garbės suvokimo ir voila - manoji Gruzija

Iš ties, Gruzija man niekada neturi jokių konotacijų su greitmaisčiu, junk food'u ar McDonalds'u. Kol nenuvyksiu, nepatikėsiu, kad gali būti kitaip :). Man gruzinų virtuvė - lėtosios virtuvės (slow food) pavyzdys, kai gaminama su meile, susikaupus, tik iš natūralių vietinių produktų, be jokių pusgaminių. Kai valgoma vakare su artimaisiais susėdus ilgai, skaniai ir linksmai, pasijuokiant iš dienos nutikimų, pasidalinant rūpesčiais, pasipasakojant liūdesius. 

Todėl mano sveiko maitinimosi supratimas - gaminti lėtai, skaniai ir įdomiai. Šios dienos patiekalą degustavo keletas užmiesčio rezidencijos (na gerai, pavadinkim įprastai - kolektyvinio sodo) kaimynų, kuriems patiko šis šašlykų marinavimo būdas, ar tiksliau rezultatas: iškepti šašlykai bei jų dip'as - ar tiesiog mirkalas/padažas. Iš tiesų, šašlykų ruošimas ir kepimas gali atstoti neblogą meditaciją. Mėsos pjaustymas ir marinavimas, malkų kapojimas, ugnies kūrimas išvaiko visas blogas mintis, išvalo smegenis, išdegina rūpesčius - na nors valandėlei, kol sotūs ir palaimingi atsiremiame kėdėje priešais tuščią lėkštę ir atsidūstame. Ak tiesa, būtina užgerti visą tai stikline Borjomi - mineralinio vandens, kuris tikrai tinka prie tokios mėsytės. Ir taure raudono vyno. Gaumardžios (į sveikatą!). Šašlykai

2 kg kiaulienos sprandinės ar perpus sprandinės ir kumpio (sprandinė yra dažniausiai šašlykams naudojama mėsa. Aš, mėgstanti sausesnę mėsą, mieliau renkuosi kiaulienos kumpį)
2 šaukšteliai druskos
1 šaukštelis pipirų
3-4 svogūnai
0,5 l Borjomi

Mėsą supjaustome 3-4 cm dydžio kubeliais, svogūnus supjaustome griežinėliais. Į mėsą sudedame svogūnus, suberiame druską ir pipirus, viską gerai išminkome rankomis kelias minutes. Tada supilame Borjomi mineralinį vandenį ir paliekame kelias valandas marinuotis. Atkreipkite dėmesį į šašlykus nuotraukoje - tie tamsesni yra sprandinė, o šviesesni - kumpis.


Tkemali padažas


Šis padažas - tradicinis gruzinų padažas, valgomas su šašlykais, vištiena, bulvių patiekalais. Tkemali padažą gruzinai naudoja taip, kaip mes ketčupą. Yra įvairiausių šio padažo receptų, aš dariau savaip, bet man pačiai labai patiko.

100 g džiovintų slyvų
1 skiltelė česnako
1 šaukštelis cukraus
prieskoniai: žiupsnis kmynų, žiupsnis kajeno pipirų, žiupsnis rūkytos paprikos (pimento) miltelių, druska, pipirai
30 ml viskio (mano priedas)

Slyvas iš vakaro nuplauname ir užmerkiame šaltame vandenyje, kad suminkštėtų ir išbrinktų. Nusilupame česnako skiltelę ir ją sutraiškome česnakų traiškykle. Slyvas nusunkiame ir sumalame blenderiu iki vientisos masės. Sudedame česnakus, prieskonius, įpilame viskį, šiek tiek vandens ir storadugniame prikaistuvyje užkaičiame ant silpnos ugnies. Verdame vis pamaišydami apie 10-15 min. Paragaujame, ar ko netrūksta - galbūt šiek tiek daugiau aštrumo? Žinoma, jei mėgstate.


2 komentarai:

Indrė rašė...

Noriu noriu noriu - kiaulienos seniai negaminau. Atrodo išties labai skaniai :)

Kęstutis rašė...

Praktiškai trumpa odė šašlykui gavosi. Hip hip!