2012 m. lapkričio 26 d., pirmadienis

Mielinis vyniotinis su aguonomis

Vietoj to, kad kaip normalus žmogus nusipirkčiau 100 g mielių pokelį, nusipirkau 500 g. Dabar turiu jas sunaudoti, todėl vaikai dažnai maitinami namine pica, namiškiai - saldžiais mieliniais kepiniais, o mielių kaip yra, taip yra. Šiandien jau kelintą kartą kepamas mielinis vyniotinis su aguonomis. Aguonos man labai labai patinka, galėčiau nors kasdien valgyti, tik aišku paruošti jas reikia laiko ir pastangų. Šitą pyragą kepiau ir Baf'e (puikiai apie tai parašė gerb. Bajalių šeimynėlė), tačiau nieko gero ten nesigavo. Savo virtuvėj aš puikiai susitvarkau, o svetimoj su nepažįstama orkaite.. - sudėtinga. O bet tačiau pergalės nieko neišmoko - tik pralaimėjimai. Todėl pralaimime, mokomės ir einam toliau!





Mielinis vyniotinis su aguonomis


Tešla:
500 g miltų
250 g pieno
50 g sviesto
50 g cukraus
20 g šviežių mielių
1 kiaušinis
žiupsnis druskos
nutarkuota vienos citrinos žievelė

Mieles su šaukštu cukraus išmaišome, atidedame. Sviestą ištirpiname, supilame pieną. Miltus sumaišome su likusiu cukrumi, citrinos žievele bei druska, į juos pilame sviestą su pienu, įmušame kiaušinį, supilame mieles ir užminkome tešlą. Tešlą keletą minučių minkome, tada uždengiame ir pastatome šiltai, kad iškiltų. 

Aš paprastai tešlą ruošiu duonkepėje, tad ji viską padaro. Anksčiau, kai neturėjau duonkepės ir ruošdavau rankomis, tai tešlą kildinimui pastatydavau ant puodo su karštu vandeniu (bet kad nesiliestų vanduo su tešlos indu).

Įdaras:
1 stiklinė aguonų
kelios saujos razinų
1 baltymas
4 šaukštai cukraus
4 šaukštai apelsinų džemo (galima panaudoti ir moliūgų-citrinų uogienę, apie kurią anksčiau rašiau)

Aguonas iš vakaro užpilame verdančiu vandeniu (geriausia termose) ir paliekame išbrinkti. Tada jas nupilame per sietelį, išklotą marle. 
Razinas taip pat užpilame verdančiu vandeniu ir paliekame išbrinkti (bent keletai valandų arba iš vakaro). Nupilame vandenį.
Aguonas permalame  - aš tam naudoju rankinį blenderį. Baltymą išplakame su cukrumi iki standžių putų. Sudedame į aguonas. Įmaišome apelsinų džemą ir razinas.

Aptepimui ir suklijavimui:
1 trynys + 2 šaukštai pieno - šakute paplakti iki vienalytės konsistencijos

Tešlą iškočiojame, ant jos paskirstome įdarą, palikdami kraštelį. Kraštelį patepame trynio ir pieno mišiniu, vyniojame vyniotinį. Vyniotinį dedame ant skardos, išklotos kepimo popieriumi. Kadangi man ištisas netilpo, perpjoviau pusiau. Aptepame likusiu kiaušinio trynio ir pieno mišiniu ir paliekame pusvalandį pakilti.
Kepame iki 220 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 20-25 minutes. 

Papuošimui:
pusė plytelės šokolado, ištirpintos su šlakeliu pieno

Iškepusį vyniotinį aptepame šokoladu. Galima pabarstyti migdolų drožlėmis.






2012 m. lapkričio 18 d., sekmadienis

Riešutų sviesto keksas


Prisipirkau riešutų sviesto (Crunchy peanut butter) iš Mark's and Spencer, sūnus atsieit labai norėjo, o kažkodėl nutarė, kad neypatingai skanu ir man dabar tenka jį sunaudoti kur nors. Vienok geras keksas išėjo, sunkus, ryškaus skonio, sūrstelėjęs. Riešutų sviestas čia atsiskleidžia visai kitu skambesiu. Ypač geras antrą dieną.



Riešutų sviesto keksas
(Adaptuota iš http://www.yummly.com)

220 g miltų
1 šaukštelis kepimo miltelių
žiupsnis druskos
5 dideli šaukštai su kaupu riešutų sviesto
100 g sviesto
350 g cukraus
4 dideli kiaušiniai
Keli lašai dr.Oetker vanilės esencijos
1 plytelė šokolado, sukapoto nedideliais gabaliukais 

Išsukame sviestą kartu su riešutų sviestu su cukrumi, po vieną įmušame kiaušinius ir išsukame. Įmaišome vanilės esenciją, tada miltus, išmaišytus su druska ir kepimo milteliais. Pabaigoje įmaišome sukapotą šokoladą. Tešlą sukrečiame į pailgą keksinę formą, išklotą kepimo popieriumi. 
Kepame įkaitintoje iki 180 laipsnių orkaitėje apie 60-70 minučių iki sauso pagaliuko.

Iškeptą keksą aptepame glaistu:
1 šaukštas sviesto
1 šaukštas riešutų sviesto
2 šaukštai pieno
cukraus pudra

Sviestą ištirpiname, įmaišome riešutų sviestą, pieną, tada beriame ir įmaišome cukraus pudrą iki tirštos grietinės konsistencijos.

Iškepusį dar šiltą keksą aptepame paruoštu glaistu. Pabarstome riešutais, jei norisi.



Kiti dalykai

Daina. Prikibo ir nepaleidžia.


Filmas: Rust and Bone. Tada supranti, kad turi labai daug. 

2012 m. lapkričio 12 d., pirmadienis

Mielinė pynė su varške

Pirmadienis gera diena skelbti naujienas, manau. Tadam! Pasirodė nauja knyga "Gyventi skanu. Geriausi tinklaraštininkų receptai", kurią išleido Alma littera. Joje mūsų, net 25 maisto tinklaraštininkų receptai. Taip pat ir mano. Vartykite, pirkite, gaminkite! 





Knygos aprašymas: 
Meilė maistui. Štai kas sieja ir vienija 25 šios knygos autorius – geriausius Lietuvos tinklaraštininkus – tikram, kokybiškam, namie paruoštam maistui. Valgiui, kuris ruošiamas širdimi. Patiekalams, kurie akies mirksniu gali grąžinti į vaikystės namus prie saldžiais virtiniais nukrauto stalo, mintimis nešti į egzotiškais prieskoniais kvepiančius kraštus ar paprasčiausiai sušildyti sielą.   
Receptai sielai, kasdienai, polėkiui ir atradimams!


Ta proga dalinuosi labai skaniu receptu! Nors receptas ir ne iš šios knygos, bet labai mėgstu mielinius kepinius ir knygai irgi rengiau net du receptus su mielėmis, tai simboliška, kad jos pasirodymo proga kepu šį pyragą.




Mielinė pynė su varške
(Receptas adaptuotas iš lenkiško Cincin forumo)

Tešla:
160 ml perpus vandens su pienu
40 g šviežių mielių 
2 šaukštai cukraus
350 g miltų
40 g sviesto
1 kiaušinis
vanilė
žiupsnis druskos
70 g cukraus

Mieles sumaišome su 2 šaukštais cukraus ir atidedame. Ištirpiname sviestą, į jį supilame vandenį su pienu. Ten pat įmušame kiaušinį, įdedame vanilę (naudojau vanilės esenciją), suberiame cukrų, druską ir miltus. Galiausiai sudedame mieles ir užminkome tešlą. Uždengiame ir pastatome šiltai pakilti.

Įdaras:
300 g pertrintos varškės
70 g cukraus
3 šaukštai miltų
1 kiaušinis
Sauja išmirkytų razinų

Įdarui viską sumaišyti.

Papildomai:
1 kiaušinis
sauja perlinio cukraus

Pakilusią tešlą padaliname į dvi dalis. Kiekvieną jų iškočiojame į 20x30 stačiakampį. Vizualiai padaliname stačiakampį į tris dalis (platesnėje dalyje), tada viduriniame trečdalyje paskleidžiam pusę įdaro, o kraštus įpjauname juostelėmis. Juosteles paeiliui iš kiekvienos pusės po vieną lenkiame ant įdaro, kol visas sunaudosime. Tą patį darome ir su antru tešlos gabalu. Uždengiame ir paliekame šiltai, kad pakiltų (apie 1 val.)

Pakilusias pynes aptepame kiaušinio plakiniu ir pabarstome perliniu cukrumi. Kepame iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 30-40 min. 



2012 m. lapkričio 7 d., trečiadienis

Vištienos pyragas

Ach ta tamsa non-stop. Diena prabėga darbe, kai neturi laiko išbėgti laukan ir pagauti nors šiek tiek dienos šviesos, važiuoji namo ir... tamsu! Norisi sotaus, jaukaus maisto ir daug daug miego (o man reik bent 9 val. miego, tik ar aš jas gaunu??? drambliuko svajonės). Aš manau, kad esu priklausoma nuo saulės ir daug daug šviesos. Kai taip niūru, aš nesidžiuginu. O dar per radiją kala kasdien - lapkritis optimizmo mėnuo, bla bla bla! Kokio velnio??? Pasidariau Learned Optimism Test - dar labiau nuotaika nukrito - rezultatai nedžiugina. Džiugina tik skaniai pavalgyti! O skaniai nufotkinti tokioje tamsoje nesugebu, rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Paurzgiau pilna burna, gerai kad neapsibarsčiau, haha!




Vištienos pyragas
(8-10 porcijų)

Tešla:
200 g miltų
100 g sviesto
50 g tarkuoto sūrio "Džiugas"
3-4 šaukštai šalto vandens
Keli žiupsniai druskos
Žiupsnis tarkuoto muskato riešuto

Įdaras:
400 g vištienos, supjaustyti nedideliais kubeliais (~1 cm dydžio)
Pusė šaukštelio kario miltelių
10-12 pievagrybių, supjaustyti plonais griežinėliais
0,5 stiklinės grietinėlės
Sviestas kepimui
1 stiklinė virtų ryžių
Druska, pipirai

Bešamelio padažui:
30 g sviesto
1 šaukštas miltų
1-1,5 stiklinės pieno
Druska, pipirai

Sauja tarkuoto Džiugo užkepimui

Gaminame tešlą:
Miltus su sviestu, druska, pipirais ir muskato riešutu sutriname iki trupinių, suberiame sūrį, supilame vandenį ir užminkome tešlą. Ją atidedame, uždengę, kad neišdžiūtų.

Gaminame įdarą:
Įkaitiname sviestą keptuvėje, suberiame pievagrybius. Bet nesugrūskime jų, jie turi gražiai vienas šalia kito gulėti - kitaip jie neapskrus, o paleis sultis ir ims troškintis, o ne kepti. 

[Kaip rašė Julia Child knygoje Mastering the Art of French Cooking "Successfully sauteed mushrooms are lightly browned and exude none of their juice while they are being cooked; to achieve this the mushrooms must be dry, the butter very hot, and the mushrooms must not be crowded in the pan. If you saute too many at once they steam rather than fry; their juices escape and they do not brown. So if you are preparing a large amount, or if your heat source is feeble, saute the mushrooms in several batches".]

Apskrudus grybams, supilame grietinėlę, ir truputėlį juos patroškiname, pasūdome. Sudedame grybus į ryžius. Tada įkaitiname dar šiek tiek sviesto ir apkepame vištienos gabalėlius, pabarstome kariu, įberiame druskos ir pipirų. Sudedame vištieną į grybų ir ryžių mišinį. 

Išverdame bešamelio padažą: ištirpiname sviestą, suberiame  miltus ir išmaišome, tada supilame pieną, išmaišome ir kaitiname, kol sutirštės. Padažą supilame ant vištienos ir viską gerai išmaišome. 

Kepimo formą išklojame kepimo popieriumi, tešlą iškočiojame ir sudedame į kepimo formą taip, kad ne tik dugnas būtų užklotas, bet ir krašteliai. Tešlą kepame 15 min. iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Tada sudedame įdarą, užberiame sūrį ir kepame dar apie 25-30 min. 
Valgome karštą!

Žiauriai skanu!



2012 m. lapkričio 2 d., penktadienis

Jautienos troškinys

Aš manau, kai jauties nekaip, jautienos troškinys su taure vyno yra tai, kas gali pakelti gyvenimo džiaugsmą į visai kitą lygmenį. Pakylėti! Mat jau kelios dienos esu šlykščiai peršalusi. Nuo įsimintino šeštadienio, kai teko vėjyje laukti vieno žmogaus (daugiau neteks laukti), kosėjau, o šiandien ir krėtė. Bet kai yra taip blogai, vienintelis būdas gydytis - ne ne, neatspėjote, tikrai ne gulėti lovoje, - siautėti virtuvėje! Ten aš iškart pamirštu apie visas ligas, blogas savijautas, liūdesį ir bet ką kitą, kas yra negerai. 
Šiandien man didelio malonumo suteikė nuostabiai gražus jautienos gabalaitis, kuris patraukė mano akį turguje. Įsivaizdavau minkštutėlę, trupančią mėsytę su daug padažo, apsemiančio grikius dubenėlyje. Iš vaikystės prisimenu grikius su mėsišku padažu ir man tai sukelia labai gerus, jaukius jausmus, tokia nostalgija buvimo maža, aprūpinta, nerūpestinga. Šiandien norėjau tai atkartoti - šiandien norėjau paskandinti grikius padaže su trapia plūduriuojančia gardžia mėsyte. Tai tarsi sveikatinimosi terapija. Nors ir su vynu. Nerealiai skanu. Gaminkite ir valgykite, nes taip prisakiau ;) Ot.



Jautienos troškinys
Gaminimo laikas: ~3 val.

700 g kokybiškos jautienos (naudojau tą, iš kurios galima gaminti steiką. Steiko, kad ir kaip norėčiau, dar neišmokau gaminti, bet gera jautiena tikrai kainuoja... Už šitą gabalėlį turguje mokėjau 19 Lt - tikslumo dėlei)
1 didelis svogūnas
1 didelė morka
1-2 saliero kotai su lapais
100 ml sauso raudono vyno
3 šaukštai Vusterio (Worchestershire) padažo
1-2 cm dydžio gabalėlis šviežio aštraus pipiro (sėklytes išėmiau, kad nebūtų per aštru, ne visi mano namiškiai mėgsta aštriai)
druska, kvapieji pipirai, juodieji pipirai, lauro lapas
1 šaukštas miltų
Keli šaukštai sviesto, keli šaukštai kepimui skirto alyvuogių aliejaus

Mėsytę susipjausčiau nedideliais kubeliais - maždaug 1 cm dydžio, išmaišiau su miltais. Svogūną supjausčiau vidutinio dydžio kubeliais, morką - trikampiukais. 
Keptuvėje įkaitinau šaukštą sviesto (kol suputos) su šaukštu aliejaus ir apkepinau mėsą. Keptuvė turi būti gerai įkaitusi, kad mėsytė būtų apskrudusi, bet neišsausėtų, todėl kepiau per kelis kartus. Tada su likusiu sviestu ir aliejumi apkepinau svogūnus su morkomis, į puodą, kuriame ketinau troškinti, sudėjau apkeptą jautieną, daržoves, įpyliau šiek tiek vandens ir ėmiau troškinti. Įmečiau kvapiųjų pipirų (4-5 vnt.), įmaliau šiek tiek juodų pipirų, įbėriau druskos, įmečiau lauro lapą bei įdėjau su siūlu suvyniotus saliero kotus su lapais bei aštraus pipiro gabalėlį. Troškinau apie pusantros valandos, tada įpyliau sauso raudono vyno, vusterio padažo ir dar troškinau kurią laiką, kol mėsytė suminkštėjo. 
Sako, galima naudoti greitpuodį, bet neturiu tokio. Gal ir neketinu turėti.

Išverdam grikių, įsidedam troškinio, įsipilam raudono vyno... Paragaujam. Gyvenimas gražus ar ne? 
Paprastas oralinis malonumas :). 






Pyragas su kriaušėmis ir griliažu


Užvakar buvau Aleksandro Ostašenkovo fotografijos parodoje „Mirties sodas”. Keletos fotografijų ciklas apie mirštantį žmogų - pamotę, kuri jį užaugino. Nežinau ar man vienai taip - nesulaukiau draugės išeinančios - bet man tai negera pasidarė. Aš suprantu, kad menas jau pasiekė tiek, kad žmogų priversti susimąstyti nėr paprasta. Sukrėsti dar sunkiau. O čia man trinktelėjo kaip reikiant. Net pasprukau neatsisveikinusi. Ciklas iš keletos nuotraukų, kuriose močiutė silpstanti, priimanti paskutinį sakramentą, mirštanti, gulinti grabe ir po to tuščia lova... Aš turbūt beproto jautri, bet man tai pasirodė pernelyg intymu, netgi išdavikiška šitaip įsibrauti į susitikimą su mirtimi. Netgi bjauru. Išsiliejau ir nebenoriu prisiminti. :)

Linksmiau yra tai, kad kitą savaitgalį lapkričio 8-11 dienomis Vilniuje Litexpo vyks BAF 2012 - Baltijos maisto ir gėrimų paroda. Ir aš ketinu joje būti ir netgi gaminti (dabar neišduosiu ką, bet jei būsite, viską pamatysite). Joje bus ir virtuvės studija ir vyno, alaus, kavos kampai. Kviečiu apsilankyti! Tikiu, kad bus smagu ir skanu, jau dabar laukiu. O kol kas kepame labai rudenišką ir žiauriai skanų pyragą.

Pyragas su kriaušėmis ir griliažu
(adaptuota pagal Pinch my Salt)


(matuojama amerikietiškais puodeliais, 1 puodelis - 237 ml)

Griliažui

3/4 puodelio kapotų žemės riešutų (pirkau sukapotus)
1/4 puodelio miltų
1/4 puodelio rudojo cukraus
2 šaukštai tirpinto sviesto
1/4 šaukštelio cinamono

Pyragui
1 puodelis miltų
1 šaukštelis kepimo miltelių
1 šaukštelis cinamono
1/4 šaukštelio druskos
1/4 šaukštelio muskato riešuto
2/3 puodelio cukraus
1/2 puodelio grietinės
1/4 puodelio aliejaus
1 didelis kiaušinis
šiek tiek vanilės ekstrakto
1 kriaušė, nuskusta ir supjaustyta kubeliais
sauja razinų

Griliažui visus produktus sumaišome ir atidedame.

Ruošiame tešlą pyragui:
1. Sumaišome visus sausus produktus.
2. Atskirai sumaišome grietinę, aliejų ir kiaušinį. Išplakame.
3. Į sausus produktus supilame grietinės mišinį, įmaišome vanilę.
4. 20x20 cm kepimo formą išklojame kepimo popieriumi, sukrečiame tešlą. Ant tešlos suberiame kriaušės kubelius bei nuplautas ir nusausintas razinas. Ant viršaus tolygiai pabarstome griliažu.
5. Kepame iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 40-50 min.