2010 m. spalio 26 d., antradienis
Baklažanų ikra
2010 m. spalio 17 d., sekmadienis
Sekmadienio pusryčiai: croissants
Naudojausi keliais šaltiniais, štai jie: Lenkiškai "Pracownia wypiekow" Lietuviškai "Gamyklėlė" Youtube video Nigella Lawson video
Štai kaip dariau aš:
500 g miltų
40 g šviežių mielių
90 g cukraus
15 g druskos
300 ml šilto pieno (įkišus pirštą turi būti nekaršta, o tik šilta)
250 g sviesto (recepte buvo daugiau, man užteko tiek)
1 kiaušinis aptepimui
Mieles su šaukštu cukraus sumaišome ir paliekame trumpam, kad jos aktyvuotųsi ir pradėtų kilti. Miltus sumaišome su druska, likusiu cukrumi, pilame pieną, mieles ir užminkome minkštą tešlą. Ją minkome dar kokias 5-8 minutes. Tada paliekame šiltai pakilti.
Per tą laiką kol tešla kyla, kambario temperatūros sviestą dedame tarp dviejų maistinės vyniojimo plėvelės gabalų ir iškočiojame į stačiakampį, kurį dedame į šaldytuvą.
Pakilusią tešlą kočiojame į didelį stačiakampį, daugiau nei dvigubai didesnį už sviesto stačiakampį. Ant tešlos dedame sviestą, užlenkiame ant jo tešlą ir kočiojame. Svarbu visada kočioti tik aukštyn ir žemyn, o ne į šonus.
Kai iškočiojame stačiakampį, perlenkiame jį, apvyniojame tešlą maistine plėvele ir dedame pusvalandžiui į šaldytuvą. Tešlą vėl kočiojame aukštyn ir žemyn, kad gautųsi ilgas stačiakampis. Vėl perlenkiame ir dedame į šaldytuvą. Taip turime padaryti tis kartus. Po paskutinio karto aš tešlą palikau pernakt, nes ruošiausi kepti ryte.
Ryte perpjoviau tešlą pusiau ir kočiojau vieną dalį iki 5 mm storio. Tada pjausčiau trikampiais ir vyniojau į ragelius. Į kai kuriuos dėjau po gabalėlį juodo šokolado. Pjaustymo ir vyniojimo būdai labai gerai parodyti video, kurių nuorodas įdėjau aukščiau.
Kepti 220 laipsnių orkaitėje maždaug 15 min. Iš esmės - tobuli pusryčiai. Draugė-kaimynė valgė ir mėgavosi. Aš taip pat :).
2010 m. spalio 15 d., penktadienis
Obuolių pyragas su cinamonu
Tešla:
180 g margarino ar sviesto 3/4 stiklinės perpus muscovado cukraus + baltojo cukraus 3 kiaušiniai 200 g miltų 1/2 šaukštelio cinamono 1 šaukštelis kepimo miltelių 125 ml pieno
Margariną išsukam su cukrumi iki purios masės, tada po vieną mušame kiaušinius ir po kiekvieno kiaušinio gerai išmaišome.
Po truputį pakaitomis dedame miltus sumaišytus su cinamonu ir kepimo milteliais bei pieną. Kai visi komponentai susijungs, nebemaišome.
Paruošiame obuolių įdarą:
~10 obuolių 100 g sviesto 6 šaukštai cukraus (ar daugiau jei obuoliai rūgštūs) šiek tiek cinamono
Obuolius nulupame ir supjaustome skiltelėmis. Keptuvėje įkaitiname šiek tiek sviesto ir sudedam tiek obuolių, kiek telpa vienas šalia kito vienu sluoksniu. Kai viena pusė apkeps, apverčiam ir tada pabarstom vienu-dviem šaukštais cukraus. Kai obuoliai suminkštėja, išimame ir kepame kitą partiją. Man gavosi maždaug trys kepimai.
Kai pasiruošiame obuolius, tada pusę tešlos sukrečiame į kepimo popieriumi ištiestą kepimo formą. Ant jos sudedame obuolius, pabarstome cinamonu ir sudedame likusią tešlą. Išlyginame paviršių ir kepame iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Kadangi mano forma buvo gana plati, tai mano pyragui užteko 40 min (jis gavosi neypatingai storas), originaliame recepte rašo 1 val. Bet kuriuo atveju būtina patikrinti pagalėliu ar tešla sausa. Iškepus pabarstome cukraus pudra.
Les Choristes
Toks vakaras, kad planai kažkur iškeliavo pas ką nors kitą. Tai pasidariau filmų vakarą. Pirmasis buvo Salt. Draugė klausė, kam aš jį žiūriu. Atsakiau, kad dėl bendro išprusimo. Ji giliai suabejojo, ar nors kiek išprusiu būtent nuo to filmo. Tada atėjo mintis, kad dėl pusiausvyros. Tarp intelektualesnių filmų ir briedo. Ką gi, pusiausvyrą pavyko pasiekti, nes antrasis filmas - tikras perliukas. Filmas apie gėrio lašelį ten, kur jį atrodo taip sunku rasti. Filmas apie vaikus su nuostabia muzika. Mano vertinimas 10 balų :)
2010 m. spalio 14 d., ketvirtadienis
Sviestiniai sausainėliai, kai lyja lietus
2010 m. spalio 11 d., pirmadienis
Pingvinas
2010 m. spalio 10 d., sekmadienis
Rudeninis gėrimas: obuoliai+cinamonas+šaltalankiai
Malūnas Kaune
Malūną aplankiau iškart šiandien - nuostabus pagyvenęs malūnininkas man išpasakojo pusę gyvenimo vingių (mano vaikai mašinoje jau buvo pažaliavę kada grįžau), padovanojo pabandymui avyžų miltų, o šiaip įsigijau kvietinių, ruginių, pilno grūdo miltų ir dar finale išsikalbėjom apie burnotį, tai davė pamėginti ir jo! Tiesa, dar pridėjo ir keletą receptų.
Žodžiu, aš likau apsipatenkinus, miltus išbandysiu artimiausiu metu, o malūnininkui pažadėjau parašyti apie jį, ba mieli padoraus maisto gerbėjai vdrug irgi norėtų tikrų miltų??? Malūnas yra Kalvarijos g. 10 (Aleksote), darbo valandas matote nuotraukoje, užsukit!
P.S. (2011-11-18) dabar pas malūnininką perku ir saulėgrąžų sėklas (6 Lt/kg). O aukščiausios rūšies kvietiniai miltai pastaruoju metu kainuoja 2,20 Lt/kg.
2010 m. spalio 9 d., šeštadienis
EAT PRAY LOVE
Man patinka Julia Roberts, bet labiau už ją man patinka Xavier... Oh, Xavier tai gėris..., kuris vėlų sunkios savaitės penktadienio vakarą nugynė mane į kiną. Vertėtų paminėti, kad antroji priežastis - gera knyga, pagal kurią filmas pastatytas. Rekomenduoju abu. Visos trys dalys man buvo artimos, radau savyje atgarsių ir maistui (na, tas matyti, juk daugiausiai apie tai rašau, ar ne?), ir maldai (čia aš, kaip ir herojė, ieškojimuose), ir meilėje (be komentarų).
Vienas toks bjaurus niuansas, susijęs su kinu... Pastaruoju metu pradėjau suprasti, kad knisa mane filmų žiūrėjimas kino teatre. Juodai knisa. Pasidariau nepakanti popcornui . Ir kas tokį, atsiprašant, šūdą išrado? Smarvė nereali, prisitempia žmonės kibirais - jie ką nežino, kad skrandis yra kumščio dydžio??? Ryja neužčiaupdami burnų, atrodo badas atėjo. Ir išvis, kaip sveiko proto mano amžiaus moteris 10 val. vakaro sugalvotų susiversti kibirą popcorno, jai ką, talija ne vis vien??? Čia toji iš kairės... O ta iš dešinės vis išsitraukinėjo savo išmanųjį ir tikrino, ar koks šaunuolis neparašė esėmės. Tai ko tada išvis į kiną braukt? Tegu sėdi ir burkuoja sau...Uf, išsiburnojau - palengvėjo :) O filme taip gražiai pastą rodė, su tokiu pasitenkinimu Julia ją valgė, pasibarstydama sūriu. Va, Maximoj dabar sūriams nuolaida, tai aš gabalėlį spėjau iki filmo nusipirkt (parmigiano reggiano), tai tylutėliai atsikandau gabalėlį. Vis ne popcornas, vis rafinuočiau :) Ir taip gera paliko.
O filmą pažiūrėkit - verta!
2010 m. spalio 4 d., pirmadienis
Stiklo žaidimai
Blogerio deklaracija
Blogerio deklaracija
Aš esu blogeris. Tai reiškia, kad dalinuosi savo mintimis, žiniomis, patirtimi ir klaidomis su daugeliu žmonių – visais tais, kurie dėl kokių nors priežasčių aplanko mano blogą. Aš neretai klystu, aš esu tik žmogus, tačiau visvien stengiuosi padaryti kažką gero – bent jau dalintis už dyką su kitais tuo, ką turiu – ta pačia patirtimi, žiniomis, mintimis, klaidomis ir nuomonėmis. Todėl aš skelbiu savo deklaraciją.
Tai ne tik mano deklaracija. Išties, visa ši deklaracija – tai tik mintys, kurias dažnai tenka išgirsti iš kitų blogerių. Tai mintys, kurias išsakė ir didžiausi blogosferos metrai, ir daugybė mažiau žinomų autorių. Tai mintys, kurios kilo iš diskusijų su kitais blogeriais. Tai ir mano mintys. Mintys apie tai, ką gali daryti blogeris, ką jis duoda kitiems, ko jis tikisi iš kitų. Išties gavosi visai nedaug… Vos keletas punktų.
Man svarbios atgalinės nuorodos
Man negaila mano parašytų straipsnių – imkite juos. Galite dėtis į savo interneto puslapius, jei jie jums patiko, jei jie gali būti įdomūs jūsų skaitytojams. Tačiau aš esu aš, aš esu straipsnio autorius, todėl aš noriu kelių paprastų dalykų – nuorodos į savo blogą ir į straipsnio originalą. Tikros pilnavertės nuorodos, o ne kažkur paslėpto parašymo kad “Autorius – Kažkasten Kažkurten”. Aš esu blogeris, tai reiškia, kad aš esu ne Kažkas Kažkur, o konkretus blogeris, kurio blogas turi adresą Internete, kurio straipsnis irgi turi adresą Internete. Todėl nuorodos į mano blogą ir straipsnį iš perpublikuojamo straipsnio – tai besąlygiška sąlyga. Ir ją juk lengva įgyvendinti, tiesa?
Nuorodos straipsnyje – tai straipsnio dalis
Jei aš įdedu nuorodas į kažką savo straipsnyje, noriu, kad ir šios nuorodos būtų išsaugotos tiksliai tokiame pavidale, kokiame buvo. Nuorodos – tai lygiai tokia pat straipsnio dalis, kaip ir kitas tekstas. Jei aš įdedu nuorodą, o ją kažkas pašalina – tas kažkas sugadina mano tekstą. Aš neleidžiu perpublikuoti savo tekstų, jei šalinate iš jų nuorodas, jas keičiate ar pridedate krūvas savų, visiškai disonuojančių su tekstu. Aš leidžiu perpublikuoti savo tekstus tiksliai taip, kaip jie buvo paskelbti mano bloge. Su visomis nuorodomis, nes nuorodos – tai teksto, internetinio teksto dalis.
Straipsnis yra straipsnis, o ne redaktorių žaislas
Taip, man negaila dalinti savo tekstų. Bet aš noriu, kad jie liktų tokie, kokie yra. Neperdaryti į kažin ką, neiškarpyti. Nesumalti į kažką neaiškaus, prisidengiant kažkokiais “mes paredagavome, kad atitiktų VLKK” ar dar kokiais nors išvedžiojimais. Jei aš padariau klaidą – tai mano klaida. Gal būt, netgi sąmoninga. Jei aptikote rašybos klaidą ir galvojate, kad tai mano žiopla klaida, kurią norite pataisyti – žinoma, kad galite tai padaryti. Bet susitikrinkite su manimi, prieš publikuodami. Tai juk paprasta.
Elementarios etikos normos
Ir dar, aš noriu, kad jei jau skelbiate mano tekstus, tai būtų daroma etiškai. Aš neduodu leidimo juos perpublikuoti tiems, kas platina ar reklamuoja pornografiją, greitus kreditus ar SEO “optimizavimus”. Neduodu leidimo ir tiems, kas galvoja, kad gali iš blogerių tyčiotis. Aš duodu leidimą tiesiog normaliems padoriems žmonėms.
Deklaracijos reziume
Tokia paprasta blogerio deklaracija. Tai ne tik mano deklaracija. Aš tik užrašiau tai, kas sukasi daugelio galvose. Jei esate blogeris, su ja sutinkate – imkite ją ir skelbkite. Jei perpublikuojate blogerių straipsnius – laikykitės jos. Juk tai paprasta – dėti atgalines nuorodas, negadinti nuorodų tekste ir patį straipsnį išlaikyti tokį, koks buvo originalas.
2010 m. spalio 1 d., penktadienis
Skrudinti vyniotiniai su bulvių įdaru
Tešla:
200 g kvietinių miltų
2 šaukštai lydyto sviesto
1/3 šaukštelio malto kumino
1/3 šaukštelio garam masalos
100 ml šilto vandens
šiek tiek druskos
Miltus sumaišom su prieskoniais, tada pilam sviestą ir po truputį vandenį. Užmaišom tešlą ir paminkom ją apie 10 min. Tada uždengiam ir paliekam pusvalandį pastovėt, kol pasigaminsim įdarą.
Įdarą aš labiau pakeičiau, kadangi man norėjosi intensyvesnio skonio nei vien bulvės.
Įdaras:
1 svogūnas
4 virtos bulvės (sutrinti su trintuve)
pora šaukštų petražolių
1/2 šaukštelio kurkumos
1/2 šaukštelio sabji masalos
truputis nemalto kumino sėklų
2 šaukšteliai sezamo sėklų
saujelė smulkiai tarkuoto kietojo sūrio
druskos, pipirų pagal skonį
Keptuvėje įkaitinam šiek tiek aliejaus ar sviesto, suberiam masalą ir kumino sėklas, kai masala suputos, beriam smulkiai supjaustytus svogūnus ir kepam. Kai svogūnai suminkštės, sudedam viską kas liko, išskyrus sūrį. Kepame maišydami kokias 5 minutes. Tada įdarą perdedam į kitą indą, atvėsinam ir įmaišom sūrį.
Tešlą iškočiojame 1,5-2 mm storio lakštu, tada ant jo paskleidžiam įdarą, palikdami vienam krašte porą centimetrų be įdaro. Tą kraštą patepam 1 šaukštu tirpinto sviesto ir tada suvyniojam į vyniotinį. Labai aštriu peiliu supjaustom maždaug 2 cm griežinėliais, kuriuos apkepam iš abiejų pusių keptuvėje su įkaitintu aliejumi. Kepame ant nedidelės ugnies, kol apskrus.